Jumpravas stāsts
LAIPNI LŪDZAM JUMPRAVMUIŽĀ
Laiks šeit apstājas...
Jumpravmuižas parks Bauskas rajona Mežotnes pagastā ir viens no skaistākajiem un romantiskākajiem muižu parkiem Latvijā. Tas atrodas klinšainā Lielupes krastā ar Zemgalei neraksturīgu reljefu - dolomīta klinšu atsegumiem, gravām, avotiem strautiem un pat nelielu ūdenskritumu. Parka veidošana sākta 18.gs.beigās, balstoties uz 18.gs. romantisma estētiku. Parkā, lai arī sliktā stāvoklī, joprojām saglabājušies izcili parka arhitektūras elementi. Romantiskās mākslīgās pilsdrupas Lielupes klinšainajā krastā ir vienīgās Latvijā, kas būvētas 18.gs.beigās. Parka gravā pie strauta atrodas bijusī kapela, kas kalpojusi arī kā romantisks vientuļnieka namiņš, bet dziļāk parkā pakalns ar muižas īpašnieku Līdinghauzenu-Volfu ģimenes kapiem, kurus kādreiz rotāja akmenī kalts sarkofāgs. Jumpravmuižas parks ar parka arhitektūru iekļauts valsts nozīmes arhitektūras pieminekļu sarakstā (valsts aizsardzības Nr.8556.). Kapela iekļauta kultūras pieminekļu sarakstā kā vietējas nozīmes arhitektūras piemineklis (valsts aizsardzības Nr.8559)
Mākslīgās pilsdrupas
Kapela - vieta apcerīgām pārdomām...
Kapela - lūgšanu namiņš Jumpravmuižas parkā celta 19.gs.beigās kā romantiska ainavu parka arhitektūras elements. Šādi parka arhitektūras paraugi citur Latvijā vairs nav saglabājušies. Atbilstoši romantisma estētikai tā būvēta kā vieta apcerīgām pārdomām, pretstatā dramatiskajai noskaņai, ko rada mākslīgās pilsdrupas klinšainajā Lielupes krastā.
Diemžēl 20.gs.60.gados kapelai tika uzsākta degradējoša pārbūve - ēka tika neatbilstoši apmesta, tai tika uzlikts šīfera jumts un iebūvēts kamīns. Šī iecere palika nepabeigta, bet kopš tā laika kapela stāvējusi pamesta, bez logiem un durvīm, ar cauru jumtu un vandāļu apdraudēta.
Viens no pirmajiem veicamajiem pasākumiem ir parka kapelas izpēte, lai būtu iespējama, jumta restaurācijas projekta izstrāde, jo nelielais namiņš parkā pēc degradējošām pārbūvēm, ilgstošas pamestības un vandālisma ir ļoti sliktā stāvoklī, tam nepieciešami steidzami glābšanas un restaurācijas pasākumi, pirmkārt, jumta atjaunošana.Kapelas jumta konstrukcija ir pārbūvēta 20.gs.otrajā pusē, nojaukts tornītis, gan pārbūvētās, gan saglabājušās vēsturisko konstrukciju daļas ir ļoti sliktā stāvoklī un jumta azbesta šīfera segums ir caurs. Šāda situācija apdraud ēkas turpmāko saglabāšanu, tā ir nepievilcīga un pat bīstama parka apmeklētājiem.
Kapelu iecerēts saglabāt kā romantisku atpūtas vietu parka apmeklētājiem, kurā iecerēta neliela ekspozīcija par parka vēsturi un nelielu pasākumu vieta.
Kapelas saglabāšana un atjaunošana ir nozīmīgs pasākums Zemgales kultūrvēsturiskās
vides saglabāšanā, Jumpravmuižas parka ainavas atjaunošanā un unikāla parka
arhitektūras elementa atgriešanā sabiedrībai, kā arī sabiedrības izglītošanā
Zemgales kultūrvēsturiskās vides un vēsturisko parku autentisko vērtību
izpratnē un saglabāšanā.